UYKU HALİ !!!


Hey Merhaba!!!

Ana ve benim için bütün çekimler bir heyecan sebebidir. Biz bütün çekimlerimizi dört gözle bekleyip o çekime özel hazırlıklarımızı en az iki gün önceden yapmaya başlıyoruz. Bu hazırlıklara makinaların şarjlarının dolumu, flaş pilleri, ekipman temizliği, hafıza kartlarının kontrolu ve boşaltılması ile başlayıp, çiftimizle yaptığımız kontratın tekrar incelenmesi devam ediyoruz. Ana ile çiftin sosyal medyada son paylaştıkları fotoğraflara bakıyoruz. Birbirimize bir sonraki gün çekeceğimiz çift ile ilgili sorular soruyoruz. Yani çekimden önce sizinle ilgili en az bir saat muhabbet ediyoruz.

Bu muhabbette  genel olarak nelerden bahsediyoruz?

Çiftmizin çekim yeri olarak nereyi belirtmişti? ve neden burayı seçmişti?

Gelinlik nasıl bir model? Prenses(puff) mi? balık mı? yoksa uçuşan bir model mi ? (genelde prenses!! 😀 )

Belli bir renk konseptleri var mı?

Bize nereden ulaştı? referans mı? sosyal medya mı, yoksa internetteki farklı platformlardan mı?

Damat gözlüklü müydu? kel miydi? kel adamı nasıl çeksek daha iyi durur? Gelin kilolu muydu? nasıl çeksek fotoğrafta iyi görünür?

Çift ne iş yapıyor? işleriyle çekim arasında bir bağ kurabilir miyiz?

 

Vs. vs…

Sizin hakkınızda baya detaylı konuşuyoruz yani… Böylece hem kendimizi çekime hazırlıyoruz, hem de motive etmiş oluyoruz.

 

Gel gelelim… Biz her çekime bukadar motive ve enerjik bir şekilde başıyor, heyecanla buluşma noktasına gidiyor olsak da, bazen bazı çiftler ister istemez bizi yarım saat, bazıları 1 saat bazıları da rekor kırarak 3 saat bekletttikten sonra çekimi iptal edebiliyorlar 🙂 (Burada Büyük Bir LOL boşluğu bırakıyorum)

 

-E böyle olunca da bizde doğal olarak bir uyku hali oluşuyor. 🙂

Beklemek çok sıkıcı gençler bizi bekletmeyin uyuruz valla!!! :D

Beklemek çok sıkıcı gençler bizi bekletmeyin uyuruz valla!!! 😀 Fotoğraf: Merve Çiftci

 

Şaka bir yana beklemek sorun değil ama en önemlisi fotoğraf ışıkla ilgili teknik bir konudur. Işık olmazsa yada istediğimiz – planladığımız ışık olmazsa fotoğarflar beklenildiği gibi çıkmayacaktır. En önemlisi buydu.

Bunu geçtik diyelim. İnsani olarak bekletmek ve bekletilmek hiç ama hiç hoş bir şey değil. Burda kimse ukalalık yaptığımızı yada “artiz” olduğumuzu düşünmesin. Bu konunun diğer fotoğrafçılar tarafından dile getirilmiyor olması onları çok anlayışlı yada çok toleranslı olduğu anlamına gelmez. Baktığınız zaman biz de çok toleranslı ve anlayışlı bir fotoğrafçı çiftiz. Bu bekleten arkadaşların hiç birine de ukala yada hoş olmayan bir tavır içinde olmadık. Konu üzerine şakayla karışık bir yorum yapıp geçtik. Çok özel, sıradışı olaylar hariç bu bekletme tavrının  bekletilen tarafta oluşturacağı doğal refleks “ÖNEMSENMİYORUM demek ki….” düşüncesi olacaktır. Böyle bekletilme durumlarımız 3 yıldır belki  bir elin parmaklarını geçmez ve hiç bir zaman önemsenmediğimiz gibi bir intiba uyandıracak tavırlarla da karşılaşmadık ama sonuçta aklımızdan geçiyor ve hoş bir şey olmuyor 🙂

 

Kısaca bundan sonra ki  çiftlerimize sesleniyorum.

Doğru ve dürüst bir şekilde kıvırmadan söylüyorum bekletilmekten hoşlanmıyoruz. Hem kim hoşlanır ki??

Bizi bekletmeyin. Ya da  en azından “Aman ha sakın geç kalmayın!!” dedikten sonra bekletmeyin 🙂

Sevgiyle kalın 🙂

Yorumlar

yorumlar