ŞEHİR DIŞINDA ÇEKİME GİTMEK


abcBelli bir mekna bağlı kalmaksızın yapılan düğün fotoğrafçılığı bence bu işin en güzel yanlarından biri.
En başta seyahat etmeyi seven biri olarak bundan fazlasıyla keyif alıyorum ve böyle çiftlerimize elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Ankaralı bir fotoğrafçı olarak şehir dışında çekim yapmayı sevmemin sebeplerinden en önemlisi “FARKLI MEKANLAR”. Bana hep aynı mekanda çekim yapmak bakkaldan şekerleme almak gibi geliyor. Basit. Basitliği geçtimm “Fotoğrafın ruhuna aykırı. Çekilen fotoğraflar hep aynı yerde olunca, ve çiftlerin dış çekime ayırdığı zaman da aşağı yukarı aynı olunca, sonuç: aynı mekan aynı zaman, e iki insanın sonuçta verebileceği poz kompozisyonları kombinasyonlarının da bir sınırı var. uzun lafın kısası, denklemin sonucu belli. bakkaldan şekerleme almaya gittiğinizde şekerleme alırsınız.
Fotoğrafa düğün fotoğrafçılığı ile değil, sokak fotoğrafçılığıyla başlayan biri olarak bu da bana biraz ağır geliyor. Fotoğrafın ruhuna aykırı, macerasız, ruhsuz. Belki aynı yerde aynı zamanda çekilen fotoğraflar teknik ve netlik olarak daha iyi olacaktır ama teknik olarak mükemmel olmaktansa, en güzel gününüzün fotoğrafları en doğal ve duygusal olanlar olmalıdır.
Son olarak, çiftlere bir tavsiye 🙂
düğün fotoğrafçılığı zor ve fiziksel yougunluk içeren bir iş. hele düğün hikayesi şeklinde çekliyorsa daha da yorucu. Bence çifler fotoğrafçılarının konforuna kendilerininkinden yada birbaşkasının konforundan çok çok daha önem göstermeliler. Sonuçta onyıllar boyu bakacağınız o güzel düğün albümünün kareleri o fotoğrafçının deklanşöründen çıkacak. fotoğrafçının yemesine,içmesine,getirilmesine götürülmesine azami önem verilmeli. Hele hele bütün gününü ayakta geçirmiş, zihnen ve bedenen yorulmuş fotoğrafçınızı Otogara yada Hava alanına, geldiğinde onu nasıl aldıysanız, giderkende öyle bırakınız 🙂
zira binli rakamlarla tuttuğunuz fotoğrafçı, bilmediği bir şehirde otogara gitmek için onca yorgunluktan sonra belediye otobüsü durağında 30 dakika bekler ve 1 saat de terminale kadar yolculuk yaparsa kendni çok da iyi hissetmeyecektir.
Fotoğrafçılarınıza çok iyi bakın,

Yorum ve görüşlerinizi bizden esirgemeyin 🙂
Sevgiyle Kalın 🙂

Yorumlar

yorumlar