DONANIMLI GELEN ÇİFTİ SEVERİM :)


En başta  böyle bir çiftle karşılaştığımda çok rahatlamış ve iyi hissediyorum. Bu fotoğrafçıya özgüven veren bir durum.

Bu tarz çiftler ya direk telefon ile ya da  email adresimiz olan bilgi@omerfarukciftci.com.tr adresinden bize ulaşıyorlar. Çünkü  ya önceden çektiğimiz bir çiftin referansıyla, ya da hakikaten onlarca fotoğrafçı arasından süze süze gelip bizimle iletişime geçmiş oluyorlar. Çiftlerin işi de hiç kolay değil. Onca fotoğrafçının portfolyolarını incelemek, internet sayfalarını gezmek, sosyalmedyadaki popülaritelerini değerlendirmek, sonra çoğu çift için en önde gelen kriterlerden biri olan fiyatlarını değerlendirmek ve sonuçta karara varmak. Gerçekten haftalar alabilecek bir süreçten bahsediyoruz.

Ama olması gereken gerçekten bu.

 

Sizin İçin Müstakbel Fotoğrafçınıza Sormanız Gereken 5 Kısa ve Basit Soruyu Toparlamaya Çalıştım:

Çift fotoğraflarının içine sinmesini istiyorsa en az 10-15 fotoğrafçı incelemesi lazım,

1. Fotoğraf olarak nasıl bir tarzınız var? kısaca açıklar mısınız?

İlk elemeyi fotoğarafçıların tarzlarına göre yapmalı. Kendinizi  gördüğünüz fotoğraflarda hayal edebiliyor musunuz? Bu tarz gerçekten sizi yakaladı mı?

2. Fotoğraflarınızda Photoshop’u nekadar kullanıyorsunuz?

Kimi fotoğrafçı fotoğraflarında photoshop’u en öne çıkan öğe olarak kullanır. Sorulması gereken soru şu: Benim fotoğraflarım Reklam Bilboardlarındaki gibi cayır cayır parlasın mı? Doğal mı olsun?

3. Işık Kullanımınız hakkında bilgi verir misiniz?

Fotoğrafçı tarz olarak nasıl ışık kullanıyor?/ Fotoğraflarım doğal ışıktan uzak izole bir ortamda çekilmiş gibi görünsün mü?

Belki çiftlerin  fotoğraf teknikleri hakkında çok bilgili olması beklenmez ama bunlar bu işi ciddi paralar vererek yaptıracağınız bir iş için, en azından yüzeysel olarak hakim olunması gereken konular. Bazı fotoğrafçılar ortam ışığını çok önemsemez, bu hem biraz kolay hem de biraz havalıdır. sonuçta görünürde çok fazla ekipman ve prodüksiyon vardır. 🙂   Dez avantaj olaraksa bütün fotoğraflarda yapay ışık kullanıldığından dolayı bir monotonluk verir. Bunun dışında flaş kullanımı atmosfer ışığını öldürür; böylece doğal görünen, benim “Dergiye Basılacak Kalitede” olarak adlandırdığım sıcak, samimi  ve doğal fotoğraflar elde edilemez. Bu tamamen tarz ve  beğeni meselesi. Böyle yapanlar yanlış yapıyorlar demiyorum, ama bence, özellikle düğün fotoğrafı gibi romantik, doğal ve klasik olması gereken bir konsepte uymuyor.

4. Bizim fotoğraflarımızı nasıl bir ekipmanla çekeceksiniz?

Ekipman, çekilen fotoğrafların ortaya çıkmasında, “göz”den sonra en önemlisidir.

5. Fotoğraflarımızı siz mi çekeceksiniz yoksa “EN İYİ ADAMINIZ” mı çekecek? (Bu belkide günümüz düğün fotoğrafçılığı sektöründe sorulması gereken en önemli soru)

Bu soruların yanıtları kafanıza yattığında artık seçtiğiniz fotoğrafçıyla ciddi ciddi oturup detayları konuşabilirsininiz.

Fotoğrafçınıza, onu araştırdığınızı ve hakkında bilgiye sahip olduğunuzu hissettirirseniz, fotoğrafçınız size bir yabancıymışsınız gibi kendini satmaya çalışmaz ve görüşmenizde -karar verdiktensonra bir önemi kalmayan- ıvır zıvır konular yerine gerçekten O güne etki edecek detaylara odaklanıp bunları çözüme ulaştırmanızı sağlar.

Dün Büşra ve Ahmet’le  tam da böyle bir görüşme sağladık. anlaşmamızı yaptık. Herkes mutlu evlerimize dağıldık 🙂

Fotoğrafçınıza dersinize çalışıp gittiğinizde, emin olun alabileceğiniz en iyi fiyatı alıp anlaşmanızı yapıp, kafanız rahat önünüzdeki koşturmalarınıza odaklanabilirsiniz 🙂

Sevgi ve Saygılarımla…

 

Yorumlar

yorumlar