BLOG YAZMAK. NE İÇİN?


Ohh yeah Blogger!!!

Bu gün parmaklarım yerinde durmuyor kımıl kımıl…

Daha girişte belirtmeliyim ki blog işini ciddiye alan ve güzel içerik giren düğün fotoğrafçısı arkadaşlarımızı tenzih ederim. Zaten yazı okunduğunda kimin üzerine alınıp, kimin üzerine alınmayacağı gayet net 🙂

Aslında bu konuya çok daha önce, hatta en önce değinmem gerekirdi. Çünkü, benim blog yazmaya başlamama sebep olan en önemli nedenlerden biri, içeriksiz içerik üreten; bu yolla ben ve benim gibi konuyu takip eden kişilerin vakitlerini çalan postlardır.

Tamam bu “Fotoğrafçılar!” düğün fotoğrafçısı olduklarını söylüyorlar, bunun için öncelikle kendilerine bir “…. Photography!” li facebook sayfası açıyorlar , eyvallah.

Tamam bu “Fotoğrafçılar!” düğün fotoğrafçısı olduklarını söylüyorlar, bunun için kendilerine hasbel kadar bir logo buluyorlar :), eyvallah.

Tamam bu “Fotoğrafçılar!” düğün fotoğrafçısı olduklarını söylüyorlar, bunun için herbir sosyal medyadan bir tutam olmak üzere hepsinden ediniyorlar, eyvallah.

Tamam bu “Fotoğrafçılar!” düğün fotoğrafçısı olduklarını söylüyorlar, bunun için hasbel kader bir internet sitesi açıyorlar, eyvallah! – DA be arkadaşım blog senin neyine?

Blog bir fikrin varsa paylaşacağın bir mecra! Hem bu blog işini yapmak zorunda falan da değil yani kimse. Neden bu kadar kasıyorlar anlamıyorum. Hadi trend oldu diye yapsı gerektiğini düğünerek  yapıyor bu işi, bari içine orjinal içerik gir! Gerçekten okuyanlara birşeyler verebilmeyi hedefle. Bu kaygıyı güderek birşeyler yaz.

Hadi bi blog yazayım ama aslında hiç bişey söylemeyeyim 🙂

Ama Yok! MODA! “OLSUN DA NASIL OLURSA OLSUN!”

Vizyon bu kadar!

Aman bildiğimi paylaşmayayım, zaten bir tane özelliğim var fotoğrafları şöyle şöyle şöyle tekniklerle vs. çektiğimi söylemeyeyim yoksa aynısını yaparlar. Sonra kimse beni seçmez! 😀

Bu kadar zavallı (“pathetic”ingilizcesini de çok severim kelimenin)  bir düşünce tarzı olamaz. Bu özellik malesef milletçe ve özellikle sektörce bizi kemiriyor.

Yaw zaten internette herşey var! diye bir klişe yazacağım ama hakikaten VAR lan! Aç youtube ‘u;  yaz: “weddingphotography tips” yaz envayi çeşit bilgi var hem türkçe var hem “inkiliççe” var :). Önemli olan da zaten burada sana gerekenleri çeşitli mecralardan alıp, kendi tarzını oluşturmak.

Ama bunu anlamak için en azından belli bir birikimde olmak lazım en masumane deyişle 🙂 (Anladın sen onu! :P)

Rıfkı’yla tanışın…

Blog tutmak demek: ” Bugun dikmen vadisinde Zuhal & Olcay çiftiyle beraberdik. Çok keyifli bir çekim oldu, yağmurun azizliğine rağmen muazzam ötesi, muhteşem, yanarlı dönerli, a-acayip fotoğraflar çektik!” demek değildir arkadaşlar!  bunları zaten sabun köpüğü gibi yok olup  giden sosyal medya paylaşımlarımızda yapmıyor muyuz?

Belli ki sektördeki bu geniş alanı kaplayan grup gençlikte günlük bile tutmamış… Kompozisyon bile yazmamış. Bu tarz paylaşım yapanlar emin olmalıdırlar ki; hiç kimse onların, o gün kiminle, nerede ve nasıl birkeyif ve hava koşulunda çekim yaptıklarını, ve/ama buna rağmen -çok ileri fotoğraf becerilerini kullanarak (tabikide)- acayip muhteşem, yanarlı dönerli fotoğraflar çektiklerini umursamıyor 😀 Gerçi gerçekçi olalım bir kaç kişi merak edip bakacaktır. Onlarda gelinin kendisi, nedimesi damadın kendisi ve fotoğrafta şaşı çıkıp çıkmadığını merak eden kuzeni falan olabilir ama sende ve bende pek ilgi uyandırmıyor, öyle değil mi? 🙂

Blog dediğimiz olay bundan biraz daha fazlası olmalı.

Daha kalıcı bir içeriğie sahip olmalı, icabında açıp açıp tekrar okunabilir nitelikte olmalı. Kısaca içinde en az bir duygu veya bir fikir barındırıyor olmalı.

Kuru kuruya yemek tarifi verir gibi blog mlog yazılmamalı

Evet, “mamalı memeli” cümlelerden size de baygınlık geldiyse artık bitirelim değil mi 🙂

ÇÜÜÜÜZZ

ÇÜÜÜÜZZ

Saygı ve sevgiyle kalınız.

Düğününüz için bizi seçiniz.

Ana&Ömer

 

Not: Görüşürsek %99 bizi seçeceksiniz zaten! Bu istatistiği de daha geçenlerde yaptım. Hem de 100 kişi üzerinden 😀

Bide  yorumlar kısmına yorumlarınızı yazarsanız onları duymaktan mutluluk duyarım 🙂

Yorumlar

yorumlar