AKŞAM GÜNEŞİNDE DIŞ ÇEKİM


Şunu baştan belirtmeliyim ki,

bu blogda yazdığım herşey kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazılmıştır.

Hiç bir yazı/paylaşım ders niteliğinde, ya da “olması gereken”e dair bir iddia değildir.

akşam GÜNEŞİ2

Bana göre, düğün dış çekim fotoğarafları akşam güneşinde, gün batımında çekilmeli.

Her gün için bir çift ile çalışıyor olmamızın temel mantığı bu olmasına rağmen, bazı çiftlerimiz bu hassasiyetimizi yeterince dikkate almıyor, ya da herşeyi zaten çok zor bir araya getirdikleri planlamalarında -her nekadar yanlış bir düşünce olsa da-  zamanlaması en esnek olan DIŞ ÇEKİM’i  aşağı yukarı sağa sola oynatabiliyorlar 🙂  (sizin canınız sağolsun! biz joker olalım, yeter ki siz madur olmayın)

İşte burada fotoğrafçınızın kalitesi ve donanımı ortaya çıkıyor. Saat 14:00 ‘da çekilen dış çekim fotoğrafı; en başta ışık ve atmosfer olarak o romantik duygusal fotoğraf görsellerini elde etmemizi neredeyse imkansız kılarken, bir diğer handikap ise acayip sert ve baş edilmesi güç, doludizgin bir ışık yoğunluğunu uysallaştırıp amacınıza uygun hale getirebilecek tecrube ve ekipman kalitesi gerektirir. Bu konudan “Kontrolsüz güç güçdeğildir” başlıklı yazıda daha detaylandırmıştım.

Akşam güneşinde renkler ağır ve doygun görünür.

Akşam güneşinde renkler ağır ve doygun görünür.

Tabiki düğün günü bambaşka bir gün. O günün koşturmacası, heyeceanı, birçok olayı ve seremoniyi bellirli bir zaman dilimi içine sığdırabilme sınavı, bunun yanında bu olaylarda rol oynayan ekibi ve ekipmanı olay yerine getirme götürme, ilgilenme, görevlendirme, en önemlisi onlara güvenme gibi durumlar çiftlerimizi özellikle de damatlarımızı terletiyor 🙂 Ama olsun sonuçta bir kere evleniyoruz (Allah ikinciyi göstermesin.) okadar sıkıntı çekilir.

Düğün gününde, dışçekim için akşam ışığını bize(aslında size) ayarlayamayan çiftlerimize, farklı bir günde daha rahat ve  eylenceli, aynı zamanda en önemlisi dışçekim için en güzel saat olan, en asil ve romantik ışıkta, gün batımı saatlerinde  bir çekim yapmayı öneriyoruz. Üstelik bunun için hiç bir ek ücret de talep etmiyoruz 🙂

akşam ışığındaki zarafet ve sıcaklık

akşam ışığındaki zarafet ve sıcaklık

 

Sevgili çiftlerim 🙂  Sonuçta biz sizin için varız. Size cazip önerilerde bulunuyor ve kararı size bırakıyoruz 🙂  Önemli olan sizin beğniniz ve yapılan işten tatmin olmanızdır. şimdi bu yazıyı yazarken aklıma geldi siz siz olun. saat 14:00 da dış çekiminizi fotoğrafçınıza yaptırıp da çıkan fotoğrafları hemen yukarda gördüğünüz gün batımı fotoğrafıyla karşılaştırmayın 😀

Başkalarının kafalarında soru işaretleri oluşturmayın! 😀

kalın sağlıcakla, sevgiyle ve muhabbetle <3

bize yazmayı sormayı unutmayın.

Bilgi paylaştıkça büyür.

NOT: Blogu başlatmamdaki sebep; olurda bu blog bir gün popüler olursa,  yada hasbel kader birileri girip “ne yazmış la? bi bakalım” diyerek okyanlara (işini layığıyla yapan üstad fotoğrafçı meslektaşlarım hariç olmak üzere) En başta çiftler ve fotoğrafla ilgilenen genşler, yeni başlayanlar, başlamaya başlayanlar ve başlamaya çalışanlar işin ciddiyetini, mailiyetini, gerektirdiği bilgi birikimini, pratiği, ekipman kalitesini görsünler ve buna göre adımlarını atsınlar- yada atmasınlar.

 

Yorumlar

yorumlar